Bölcsességfog 1X1: Nem mindig szükséges eltávolítani!
Régen a felnőtté és „bölccsé” válás jeleként tartották számon a bölcsességfogak előtörését. A rendszerint 18 és 30 éves kor között megtörténő esemény inkább jelent a mai kor embere számára gondot. A fogsor nyolcadik helyét elfoglaló bölcsességfogak felül és alul is kinőnek, összesen 4 db van belőlük. Nem árt azonban tisztában lenni azzal, hogy ebből a négyből sokaknál alig akad, ami rendesen kinő. A legtöbb ferdén érkezik az ínyből, nyomja a mellette levő fogat, vagy akár az ínyben reked, és vízszintesen járul hozzá a fogsor torlódásához.
Gyulladás, fájdalmak, szuvasodás
A baj az az egésszel, hogy folyamatos gyulladással és fájdalommal jár együtt. A bölcsességfogak szuvasodása már csak azért is előfordulhat, mert nehéz hozzáférni a fogkefével, az egymásra dőlő fogakat pedig szinte lehetetlen optimálisan tisztítani. Amennyiben nem okoz fájdalmat, és fogselyemmel tisztítható a fogköz, akkor nem feltétlenül szükséges eltávolítani. Ha elegendő hely rendelkezésére áll a növekedéshez, és nem gyullad be, teljesen előtör, akkor a kihúzás nem opció.
Bölcsességfog nélkül is van élet!
Más a helyzet viszont akkor, ha felnőttkori fogszabályozás előtt állunk, vagy egyszerűen a mindennapi tisztítás nem megoldható. A PrimaDenta szakemberei is azon az állásponton vannak, hogy a bölcsességfog nem szükséges a táplálkozáshoz, ugyanis egykor a nyers hús és a kemény gyökerek tépésekor játszott szerepet. A modern kor evolúciós változásokat hozott magával, így ha nem nőnek ki a bölcsességfogak, fájnak, tolják a fogsort, akkor a legjobb a húzás, vagy szükség esetén a szájsebészeti eltávolítás mellett letenni a voksot.
Bölcsességfog eltávolítás bódításban, a PrimaDentánál
A műtéttől sokan tartanak, elsősorban az esetleges hosszadalmasság és a fájdalom apropóján. A PrimaDenta szakemberi helyi érzéstelenítésben, fájdalommentesen végzik a bölcsességfog eltávolítását. Ha a páciens igényli, akkor lehetőség van a félelmet is kikapcsoló éber szedációra. Az egyéni kezelési terv felállításakor ezt előre kell jelezni, hiszen a beavatkozáskor aneszteziológus jelenléte is szükséges. A bódításnak köszönhetően az eljárás jelentősen rövidebb ideig tart a páciens szemszögéből, mint amennyi ténylegesen. A kísérő jelenlétéről mindenképpen célszerű gondoskodni, a beavatkozásnak köszönhetően pedig a fájdalom, a gyulladások el fognak tűnni az érintett területen.